FRANK OUWENEEL GEEFT ALS INLEIDING OP DE BIJBELSTUDIE-CYCLUS DE VOLGENDE INFORMATIE: De Bijbel is een…
EEN BIJBELSTUDIE VAN FRANK OUWENEEL: “DE BIJBEL: GODS WOORD” (Deel 2)
HOE WERD DE BIJBEL GESCHREVEN ?
Het is uiteraard fundamenteel belangrijk aan te tonen dat de Bijbel door God is geschreven; daarmee valt of staat het gezag en het belang van de Bijbel.
Het op feiten gebaseerde geloof in het Woord van God is essentieel.
Daarom gaan we nu eerst bekijken hoe de Bijbel werd geschreven.
Heel veel mensen zeggen tegen u: “de Bijbel is gewoon een boek van mensen, wat moet ik ermee”. Ik ga u nu duidelijk maken dat zij ongelijk hebben.
De Bijbel kan geschreven zijn door 4 soorten individuen (laten we het maar zo zeggen).
Hij kan geschreven zijn:
– door goede mensen
– door slechte mensen
– door de duivel
– door God
Meer categorieën kan ik niet bedenken.
Goede mensen ?
Is het mogelijk dat goede mensen de Bijbel hebben kunnen schrijven ? Nee, want volgens onze normen liegen goede (en dus eerlijke) mensen niet en ze zouden gelogen hebben als ze schreven: “de Here sprak” en “God sprak” en “God zeide”. ‘Goede mensen’ vallen dus af.
Slechte mensen ?
Slechte mensen komen ook niet in aanmerking; het laatste wat slechte mensen doen is toegeven dat ze slecht zijn. De Bijbel zegt:
Allen zijn afgeweken, tezamen zijn zij slecht geworden; er is niemand, die doet wat goed is, zelfs niet één. (Rom. 3 : 12)
Wij weten echter, dat het oordeel Gods onpartijdig gaat over hen, die zulke slechte dingen bedrijven. (Rom. 2 : 2)
De duivel ?
Misschien heeft de duivel de Bijbel wel geschreven. Nee, dat kan ook niet; zo achterlijk is de duivel niet. Hij zou echt niet over zijn eigen oordeel geschreven hebben.
De duivel werd geworpen in de poel van vuur en zwavel en hij zal dag en nacht gepijnigd worden tot in alle eeuwigheden. (Op. 20 : 10)
Dus…..door God !
Dit is geen flauw grapje. Het is gewoon zo. En ik ga het u ook bewijzen.
Dat God de Auteur van de Bijbel is onderscheidt dit Boek van elk ander boek.
De Bijbel zegt:
Heel de schrift is van God ingegeven. (2 Tim. 3 : 16)
Dit moet gij vooral weten, dat geen profetie der Schrift een eigenmachtige uitlegging toelaat; want nooit is profetie voortgekomen uit de wil van een mens, maar, door de heilige Geest gedreven hebben mensen van Godswege gesproken. (2 Petr. 1 : 20)
Naar deze zaligheid hebben gezocht en gevorst de profeten, die van de voor u bestemde genade geprofeteerd hebben, terwijl zij naspeurden, op welke of hoedanige tijd de Geest van Christus in hen doelde, toen Hij vooraf getuigenis gaf. (1 Petr. 1 : 10 – 11)
Dit zinnetje: ‘de Geest van Christus in hen doelde’ spreekt erover dat de Heilige Geest aktief was in de mensen die mee hebben geholpen aan het schrijven van de Bijbel.
Natuurlijk is de Bijbel letterlijk ‘geschreven’ door mensen, d.w.z. er zijn mensen geweest die ‘de pen hebben vastgehouden’; God heeft de Bijbel-woorden niet Zelf op papier gezet. Voor het ‘schrijfwerk’ heeft God zo’n 40 mensen op een hele speciale manier bij de totstandkoming van de Bijbel betrokken.
Hoe is dat gegaan?
Stel u voor: er moet een boek worden geschreven door 40 schrijvers. Ze kennen elkaar niet (daar begint de moeilijkheid al). Ze kunnen dus niet met elkaar spreken, overleg is niet mogelijk. Ze moeten over het schrijven zo’n 1600 jaar doen. De auteurs moeten 3 werelddelen vertegenwoordigen. Aan het project dienen mee te werken: regeringsleiders, ambachtslieden, ondernemers, schaapherders, medici, politici, etc..
Hun opdracht: één compleet en volmaakt boek schrijven dat het leven van miljoenen mensen fundamenteel zal gaan beïnvloeden.
Gaat dat lukken ?
Het lijkt me allemaal erg moeilijk.
De totstandkoming van de Bijbel is een wonder van God.
De Bijbel is ‘geschreven’ door 40 ‘schrijvers’. Ze hebben elkaar niet gekend. ‘Met elkaar van gedachten wisselen’ was er niet bij. Het schrijf-proces duurde ongeveer 1600 jaar, een periode die zo’n 50 generaties bestrijkt. Er zijn dus Bijbelboeken geschreven door schrijvers die allang gestorven waren toen andere schrijvers aan het Goddelijke ‘project’ verder werkten. Ze kwamen uit 3 werelddelen en oefenden allerlei beroepen uit. Bijvoorbeeld: Salomo (die o.a. het Bijbelboek Hooglied schreef) was koning. Daniël was minister, Paulus was een ondernemer, David een herder en Lukas een arts.
Zo is de Bijbel ontstaan.
En nu moet u goed opletten: er was géén zichtbaar plan, geen ‘project-handboek’.
Tóch groeide van eeuw tot eeuw het complete en volmaakte Boek: het Boek dat het leven van miljoenen mensen fundamenteel zou gaan beïnvloeden.
Dat is het wonder van de Bijbelschrijvers.
Hoe ging dat dan in zijn werk ? Net zoals dat vroeger o.a. in het bedrijfsleven ging.
Tegenwoordig kennen we geen dicterende directeuren meer: nu tikken ze hun brieven zelf, op hun laptops. Maar vroeger was dat anders: de directeur dicteerde een brief en een secretaresse typte die brief uit.
Vraagje: wie heeft nu uiteindelijk de brief geschreven ? Natuurlijk: de directeur. Het enige wat de secretaresse gedaan heeft is‘de schrijfmachine bedienen’. De inhoud van de brief is van de hand van de directeur; hij heeft de brief bedacht en zij heeft hem op papier gezet.
Zo ging het ook met de Bijbel.
Dit noemen wij: ‘Goddelijke inspiratie’. Het woord ‘inspiratie’ komt uit het Grieks en betekent ‘inblazing’. Over ‘blazen’ gesproken: laat een trompettist een melodie ‘blazen’ op 40 verschillende merken trompetten, dan klinkt die muziek op 40 verschillende manieren. Zo heeft God 40 verschillende mensen gebruikt, met hun 40 verschillende karaktertrekken, met hun 40 verschillende achtergronden, etc., en God heeft (eerbiedig gesproken) door ze heen ‘geblazen’. God heeft ze exact gezegd wat ze schrijven moesten, maar ze mochten daar (door God geleid) iets van zichzelf in leggen. Zo ontstond een ‘symfonie’ van allerlei verschillende ‘blaasinstrumenten’; de Bijbel noemt dat: ‘door de Heilige Geest gedreven’; letterlijk: ‘ingeblazen’ (2 Petr. 1 : 21).
De Bijbelschrijvers hebben van Godswege gesproken; op een hele gevarieerde manier. Eén voorbeeld: er is een groot verschil tussen de brieven van Petrus en die van Paulus. Petrus was een andere man dan Paulus; hun brieven ‘klonken’ daarom verschillend. Dat maakt de Bijbel een heel afwisselend Boek; tegelijkertijd zal elke objectieve lezer ontdekken dat de Bijbelteksten samen een perfecte eenheid vormen. Ook al zijn het 66 verschillende boeken van 40 verschillende schrijvers. Het is tóch een eenheid. Wij kennen de reden: er is uiteindelijk sprake van één Auteur: God in de Hemel.
(wordt vervolgd)
meer informatie:
https://www.frankouweneel.nl